Årsmöte

Hem
Verksamhet
Årsmöte

Årsmöte

Förbundet högsta beslutande organ är det årliga årsmötet som hålls i slutet av april.  Till årsmötet inbjuds ombuden, ett ordinarie ombud och en ersättare från varje medlemsorganisation. Även styrelsens ledamöter deltar och därutöver är också beredningsgruppen inbjuden. Vid årsmötet hålls ett föredrag om aktuell luftvårdsfråga.
Dagordningen för årsmötet styrs av förbundets stadgar (pdf) »

Av förteckningen över medlemmarnas valda ombud till årsmötet (se nedan) framgår när ombuden valdes och för vilken period.

Årsmöte 2019

Förbundets stämma 2019 äger rum 12 april kl.1000-12.00 vid Saturnus konferens, Stockholm.

Kallelse utsänds senast en månad innan och handlingar senast två veckor innan sammanträde.

 

Vid frågor är ni välkommen att kontakta förbundssekreteraren.

 

Årsmöte 2018

Årsmötet för 2018 är avslutat och protokoll kommer att finnas här när det har färdigjusterats.

Vid årsmötet presenterade Boel Lövenheim från Slb-analys en rapport som är utförd på uppdrag av förbundet om befolkningsexponering för utsläpp i medlemskommunerna. Rapporten finns att ladda ner här. En presentation från Antonios Georgellis från Stockholm Län Landsting om senaste folkhälsorapport och då med fokus på just luftföroreningar engagerade många.

Tack till detta årets deltagande.

Information inför årsmötet

Årsmötet 2018 är lagd till 19 april 10.00-12.00 på Usine konferens, sal Alsace, Södermalmsallén 36 (obs! ny lokal för i år). Kallelse och handlingar har skickats ut.

Kallelse till årsmötet finner du här>>
Handlingar till årsmötet finner du här>>

Revisorer 2015-2019

Ordinarie

Inge-Britt Lundin (FP)
Bo Dahlström (S)

Ersättare

Berthold Gustavsson (M)
Hans-Erik Salomonsson (S)

Valberedning 2015-2019

Ordinarie ledamöter

Olle Reichenberg (M), Danderyd. Sammankallande
Joakim Johansson (S), Sundbybergs kommun
Jan Lahenkorva (S), Bollnäs kommun
Vakant, företrädare för Uppsala läns kommuner
Vakant, företrädare för Södermanlands läns kommuner
Vakant, Landstingen i Stockholms och Uppsala län
Vakant, Företagen och de statliga verken

Ersättare

Lars Johansson (FP), Botkyrka kommun
Johan Sjölander (S), Stockholms stad
Ingemar Kalén (KD), Hofors kommun
Vakant, företrädare för Uppsala läns kommuner
Vakant, företrädare för Södermanlands läns kommuner
Vakant, Landstingen i Stockholms och Uppsala län
Vakant, Företagen och de statliga verken

Valda ombud 2017 

Department of Environmental Science and Analytical Chemistry 
Ordinarie:
Ersättare:

Institutet för Miljömedicin 
Ordinarie:
Ersättare:

Korsnäs AB 
Ordinarie:
Ersättare:

Landstinget i Uppsala län 
Ordinarie:
Johan Edstav (MP)
Ersättare:
Johan Örjes (C)

Stockholms läns landsting
Ordinarie: Fredrik Sawesthål (M) Torbjörn Rosdal (M) / 
Ersättare:
 Kerstin Nöre Söderbaum (MP)

Söderenergi AB 
Ordinarie:
Jan-Erik Haglund
Ersättare:

Trafikverket
Region Stockholm
 
Ordinarie:
Peter Huledal
Ersättare:
Kerstin Gustavsson

Bollnäs kommun
Ordinarie: 
Ersättare:

Gävle kommun
Ordinarie: Ulla Westerberg (MP)
Ersättare:
Anna Wretblad (C)

Hofors kommun
Ordinarie:
Ersättare:

Hudiksvalls kommun
Ordinarie: Majvor Westberg-Jönsson (S)
Ersättare:
Jan-Erik Jonsson (C)

Ljusdals kommun
Ordinarie:
Ersättare:

Nordanstigs kommun Ej medlem

Ockelbo kommun
Ordinarie: Sune Lang (S)
Ersättare
: Fadum Abdi (S)

Ovanåkers kommun
Ordinarie:
Ersättare:

Sandvikens kommun
Ordinarie: Peter Ahlmén (S)
Ersättare:

Söderhamns kommun
Ordinarie: Lillemor Svensson (S)
Ersättare
: Margareta Örn-Liljedahl

Enköpings kommun
(beslut KS 2015-01-13, period 2016-2018)
Ordinarie: Anders Wikman (NE)
Ersättare:
Camilla Wester

Heby kommun Ej medlem

Håbo kommun
(beslut KF 2014-12-15, period 2016-2018)
Ordinarie: Frida Rydberg (KD)
Ersättare
: Akasya Randhav (S)

Knivsta kommun
(beslut KF 2015-03-18, period 2015)
Ordinarie:
Boo Östberg (C)
Ersättare:
Kenneth Gunnar (KNNU)

Tierps kommun
(beslut KS 2015-01-07, period 2016-2018)
Ordinarie: Håkan Ståhlberg (S)
Ersättare
: Kenneth Gunnarsson (MP)

Uppsala kommun
(beslut KF 2014-12-15, period 2016-2018)
Ordinarie: Bengt Fladvad (MP)
Ersättare
: Ingemar Virsén (KD)

Älvkarleby kommun 
Ordinarie:
Ersättare:

Östhammars kommun 
Ordinarie:
Tomas Benediktsen
Ersättare:
Sören Axelsson

Botkyrka kommun 
Ordinarie:
Myrna Persson (MP)
Ersättare:

Danderyds kommun 
Ordinarie: Anders Bergstrand (M)
Ersättare: Johan Hjelmqvist (M)

Ekerö kommun
Ordinarie: Kjell-Erik Börjesson (C)
Ersättare:
Johan Werner (KD)

Haninge kommun 
Ordinarie:
Arja Kalvas (MP)
Ersättare: 

Huddinge kommun
Ordinarie: Lars Ekman (HP)
Ersättare:
Britt Björneke (V)

Järfälla kommun
Ordinarie: Andreas Fogeby (S)
Ersättare:
Björn Lindforss (M)

Lidingö stad 
Ordinarie:
Göran Grahn
Ersättare:
Hans Barje

Nacka kommun
Ordinarie: Peter Zethraeus (M)
Ersättare:
Ninni Lindberg (MP)

Norrtälje kommun 
Ordinarie:
Anders Olander (C )
Ersättare: 

Nykvarns kommun
Ordinarie: Pierre Bjelkman (M)
Ersättare:
Märtha Dahlberg (S)

Nynäshamns kommun
Ordinarie: Bo Persson (FP)
Ersättare:
Marcus Svinhufvud (M)

Salems kommun 
Ordinarie:
Lennart Sjödell
Ersättare:

Sigtuna kommun 
Ordinarie:
 
Ersättare:

Sollentuna kommun 
Ordinarie: Jeanette Lindberg (M)
Ersättare:
Josefine Utas (MP)

Solna stad
Ordinarie: Anna Lasses (C)
Ersättare:
Tommy Rosén (S)

Stockholm stad 
Ordinarie:
Katarina Luhr (MP)
Ersättare:
Emil Lilja (C)

Sundbybergs stad 
Ordinarie:
Stefan Bergström (C)
Ersättare:
Elisabeth Bergman (MP)

Södertälje kommun 
Ordinarie:
Pia Sjöstrand (S)
Ersättare:
Dan Mattson (M)

Täby kommun 
Ordinarie: 
Torsten Björnsson (M)
Ersättare:
Jan-Åke Willumsen (L)

Tyresö kommun
Ordinarie: Peter Freij (M)
Ersättare:

Upplands-Bro kommun 
Ordinarie: Catharina Andersson (S)
Ersättare: Klaus Dürhagen (MP)

Upplands Väsby kommun 
Ordinarie:
Maria Tuvesson (MP)
Ersättare:
Andreas Larsson (C)

Vallentuna kommun 
Ordinarie:
Johan Skog
Ersättare:
Gunnar Lundgren

Vaxholms stad 
Ordinarie:
Christian Söderman (M)
Ersättare:
Leslie Öqvist (L)

Värmdö kommun 
Ordinarie:
Birger Bjurkull (C)
Ersättare:
Kjell Thorngren (S)

Österåkers kommun 
Ordinarie:
Michaela Haag (C)
Ersättare:
Lars Frid (S)

Eskilstuna kommun
Ordinarie: Arne Jonsson (C)
Ersättare:
Björn Larsson (S)

Flens kommun
Ordinarie: Stefan Zunko
Ersättare
: Lisbeth Brevig

Gnesta kommun
Ordinarie: Bertil Karlsson
Ersättare:
 Camilla Thörn

Katrineholms kommun
Ordinarie:
Ersättare
:

Nyköpings kommun
Ordinarie
Ersättare
:

Oxelösunds kommun
Ordinarie: Inge Ståhlgren (S)
Ersättare:
Urpo Koivola (M)

Strängnäs kommun
Ordinarie: Anders S Svensson (L)
Ersättare:

Trosa kommun
Ordinarie: Stefan Björnmalm (C)
Ersättare:
Kjell G Johansson (S)

Vingåkers kommun
Ordinarie: Morgan Fredriksson (S)
Ersättare:
Monika Andersson (C)

Presentationer från tidigare årsmöten:

  • Jennie Hurkamns, SLB-analys:
    Fossilfri fordonsflotta i Stockholm – betydelse för luftkvalitet och hälsa” (pdf, 38 sidor, 2 Mb) >>
  • Boel Lövenheim, SLB-analys:
    ”Luftföroreningar och befolkningsexponering i ABCDX län, Kartläggning av PM10 och NO2” (pdf, 10 sidor, 2 Mb) >>
  • Tom Bellander, Institutet för miljömedicin, Karolinska Institutet
     ”Laglig, Önskad eller Säker? EU, Riksdag eller Nolleffekt” (pdf, 2 sidor, 0,2 Mb) >>